تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

چکیده سخنرانی دکتر کاظمی و پرسش و پاسخ با ساکنان و مجاوران مجتمع کوروش

  در ادامه رسیدگی به مسائل و دغدغه های ساکنان محله پیامبر مرکزی در خصوص تبعات فرهنگی و اجتماعی این مگامال که همچون وصله خوش رنگ و ناچسبی بر بافت منطقه، آسایش روحی و روانی را از مردم و کسبه محل گرفته است، در روز پنج شنبه هفته جاری بر آن شدم تا به منظور مداخله ای عقلانی و منطقی  در وهله اول از کارشناس مطلع و خبره ای که در این ارتباط مطالعات  و تحقیقاتی را به انجام رسانده و یا در دست انجام دارند دعوت کنم تا با حضور در محل، از نزدیک سخنان، شکواییه ها و پیشنهادات ساکنان را بشنویم تا پس از فهرست وطبقه بندی آنها با مشورت صاحب نظران و یا ذینفعان دیگر، راه حل های مناسبی را برای برون رفت و یا کاهش آسیب و مزاحمت های این پاساژ مدرنِ مساله ساز ارائه دهیم. خوشبختانه صرف نظر از روحیه متفاوت جستجوگری و فهم عمیق مسائل در این پژوهشگر مطالعات فرهنگی، اشتغال ایشان به اجرای طرحی در همین ارتباط  موجب شد که وی با شوق و شوردوچندانی به میدان بیایند و بدینگونه موجبات دلگرمی هر چه بیشتر بنده و معترضان محلی را فراهم آوردند که این روحیه  کمیاب ایشان قابل تحسین است و می تواند آغازی باشد بر نزدیکی هر چه بیشتر صاحب نظران دانشگاهی و نزدیکی مطلوب تر جامعه شناسان با مردمی که گاهی لازم است مسائل و مشکلاتشان را از منظر و افق دید آنها تبیین و تحلیل کرد؛ و اینگونه است که جامعه شناسی مردم مدارانه در حد یک شعارو آرزو باقی نخواهد ماند. ناکارآمدی دولت های گذشته و حال و حاکمیت در حل مسال و معضلات جامعه، لزوم گسترش این حوزه مطالعاتی را یادآور می شود و در این راستا، بی تردید انجمن های مردم نهاد و شوراهای محلی می توانند به عنوان  یک عامل واسطه گر، کارآیی و سودمندی چنین رویکردی را افزایش دهند.

  از آنجا که رسانه های همگانی و خبرگزاری های دعوت شده و یا علاقمند احتمالا به سبب روزه داری و یا تعطیلی روز پنج شنبه در مسجد حضور نیافتند، لازم دانستم نظر به اهمیت مبحث و ارزشمندی مطالب ایراد شده تا زمان تهیه پیاده سازی نوار سخنرانی و ارائه گزارش مبسوط آن، در این مجال، چکیده ای از اهم سخنان دکتر کاظمی و مهم ترین شکوائیه ها، نقطه نظرا ت و پیشنهادات ساکنان محله پیامبر را به طور اجمال و فهرست وار منتشر کنم تا از طریق مقتضی به گوش مسئولان و صاحب نظران مسائل شهری رسانده شود:

  دکترکاظمی:

  - قصه شکل گیری مگامال ها از زمانی آغاز شد که تراکم فروشی در شهر رایج شد؛ در واقع، فضاهای شهری با هدف کسب درآمد هر چه بیشتر برای شهرداری به فروش رفته و می رود  و لذا فضاهای شهری هر چه بیشتربه سمت تجاری شدن پیش می رود.

  - متاسفانه در سال های اخیر، سرمایه های سرگردان به جای تولید و یا حتی انبوه سازی در مسکن به سوی ایجاد مراکز خرید سوق پیدا کرده است و تا کنون حدود 200 مجتمع تجاری و فرهنگی تنها در تهران ساخته شده ویا دردست ساخت است.

  - شهرداری و مقامات مسئول هیچگونه برنامه ریزی درستی  در این خصوص نداشته و به نظر می رسد که این مراکز تفریحی و تجاری خودگردان و خود مختار هستند.

  - اگر این مجتمع ها به قدر کافی پارکینگ ایجاد می کردند شاید برخی از مشکلات ترافیکی مرتفع می شد؛ و لازم است که شهرداری در هنگام صدور مجوز برای ایجاد مراکز دیگر، سازندگان را به رعایت این مهم ملزم کند.

  -  شهرداری مراکز خرید را تشویق می کند تا با ساختن فضاهای تفریحی و فرهنگی  از تخقیف برخوردا باشند. اصل ایده اگرچه خوب است اما شکل گیری نوع فضاهای فرهنگی و تفریحی باید متناسب با سطح فرهنگی و مذهبی منطقه و محله انتخاب شود که در این مورد اساسا مورد غفلت فرار گرفته است.

  - وی ضمن ابراز عدم اطلاع و اطمینان از اینکه  مجتمع کوروش دارای طرح اتاف باشد خواستار ُملزم کردن شهرداری به جدی گرفتن آن و نیز توجه به پیشنهادات مندرج در گزارش طرح های به اجرا درآمده شد.

  - جانمایی مجتمع در نظر هر غیر کارشناس جهان دیده ای هم  نادرست به نظر می رسد ولذا معضل ترافیک در چنین موقعیتی کاملا قابل پیش بینی بوده است!

  - با از دست شدن اقدامات پیش از احداث، تنها می توان به اقدامات پس از وقوع  اندیشید و از تاثیرات مخرب دیگری در شهر جلوگیری کرد.

  مگا مال ها با ایجاد  تغییر در بافت های محلی موجب مهاجرت افراد جدید به اطراف مجتمع شده و بتدریج ساکنان در محله خودشان هم احساس غریبگی خواهند کرد(شکل جدیدی از استعمار شهری ناشی از تسلط سرمایه داری). در چنین وضعیتی، ساکنان در پی حفظ قلمروی خود برخواهند آمد و تعارضاتی شکل خواهد گرفت.

  - کلیه ذینفعان از جمله ساکنان، کسبه، سازمان های مسئول بویژه شهرداری، و نیروهای انتظامی باید به صحنه بیایند تا تمامی ابعاد مساله روش شود؛ وپس ازشنیدن سخنان و پیشنهادات اهالی و کسبه محله(ذینفعان و متضرران) و لیست کردن مسائل و طبقه بندی کردن آنها، راه حل های قابل حل و قابل تحقق در دستور کار مسئولان  قرار گیرد؛ احیا و اصلاح بافت محله و یا پیشگیری از تکرار معضلاتی مشابه در محله های  دیگر شهر دو راه حل مشخصی است که باید پیگیری شود.

  - بی تردید هزینه های تحمیل شده و هزینه های اصلاح و .....بر عهده شهرداری و سرمایه گذاران کوروش خواهد بود.

  - ایجاد بی ضابطه و ناهمگون چنین مگامال هایی در کشورهای اسلامی همچون  ترکیه و در استانبول منجر به اعتراضات و خشونت و درگیری شده است و لذا باید هر چه زودتر مسئولان امر به خواسته اهالی و ساکنان این  محله ها توجه کافی کنند.

  - چنانچه  مگامال ها در مراکز شهر یا نواحی تجاری یا در حاشیه کلان شهر ها احداث می شد، هم از درگیر شدن با ساکنان امتناع می شد و هم زندگی شبانه جدیدی به محله های تجاری می بخشید و بدین ترتیب از جرائم شبانه محله های تجاری به دلیل غیرمسکونی بودن و خلوت بودن می کاست.

  - همه صاحب نظران، شهروندان و افراد مطلع باید برای تغییر استراتژی های توسعه و تغییر کاربری های شهری، شهرداری را تحت فشار و سوال قرار دهند.

  - با توجه به نقش سرمایه و سرمایه داران، و قدرتی که بازتولید می کند و استیلای تفکر مهندسی در شهر و شهرداری، چنانچه مردم به طور جدی وارد صحنه شوند و مطالبه گری کنند قدرت تبیین و چانه زنی کارشناسان امر و مداخله جامعه شناسان نیز افزایش خواهد یافت.

  در ادامه تنی چند از ساکنان و حاضران در مسجد، برخی از مهم ترین مسائل و دغدغه های خود را که با پیشنهاداتی هم همراه بود اینگونه به زبان آوردند:

  - متاسفانه نیروی انتظامی بیشتر به منافع خود می اندیشد و به حقوق شهروندان و اهالی توجهی ندارد.

  - سرمایه داران کوروش به طور ماهرانه و زیرکانه ای برنامه های توسعه ای و تبلغی خود را به پیش می برد و حتی از دریافت حق ووردی به پارکینگ هم نمی گذرد و لذا برخی مراجعان خودروهای خود را در کوچه های مجاور پارک می کنند.

  - عدم فروش مراکز تفریحی و سرگرمی چون سالن های سینما و رستوران ها به غیر، موجب شده که سرمایه گذار در عمل مدیریت فرهنگی مجتمع را نیز بر عهده بگیرد.

  - ایجاد فروشگاه کالا های فرهنگی و دفاتر ارشادی تا حدی موجب بهبود فضاهای و رعایت ارزش های فرهنگی در داخل مجتمع خواهد شد.

  -جانبازی با اشاره به متضرر شدن و کاهش قابل توجه قیمت واحد مسکونی اش، سوء مدیریت مسئولان شهرداری را در شکل گیری این معضلات مهم  ارزیابی کرد و صادر کنندگان مجوز احداث را در تمامی جرائم و هنجارشکنی های گناه آلود مقصر دانست.

  - با راه اندازی ایستگاه متروی پیامبر و تسهیل تردد شهروندان، معضلات محله دو چندان خواهد شد.

  - برگزاری مراسم های رو نمایی از آلبوم خوانندگان و یا اکران فیلم با دعوت از بازیگران و هنرپیشگان فیلم ها از جمله عواملی است که موجب جلب طیف های مختلف از نقاط مختلف به مجتمع و محله شده و رفتارهای هنجارشکنانه و ضد ارزشی را تشدید می کند.

  - قابلیت تامین و پاسخگویی به هرنوع نیاز شهروندان در این مجتمع های تجاری و فرهنگی موجب تغییر میل افراد متول به این منطقه شده است.

  - چنین دغدغه و مسئله مهمی باید از طریق تریبون های بزرگی چون نماز جمعه و یا صدا و سیما طرح شود  و نه در یک مسجد یا محل.

  - ایجاد چنین پاساژهای معظمی، فضای زمینه شکست حرمت ها و ارزش ها را در لوای رفتار خرید و تفریح فراهم کرده است.

  - مهندسی شدن فرهنگ و استحاله فرهنگی در این مگا مال ها بخوبی عیان است و لذا باید همه متولیان و مسئولان امراز جمله سازمان تبلیغات پاسخگو باشند تا این مراکز خرید و تفنن مرکز و مصداق مفاسد اجتماعی نشود.

  - مجتمع کوروش، و نه مجتمع فرهنگی که این نام را به نادرستی برگزیده، هزینه های اجتماعی دیگری را هم تحمیل می کند همچون گردهمایی های هنجارشکنانه  و متاسفانه راهنمایی و رانندگی هم برخوردی کاملا منفعلانه و تساهل گرانه دارند.

  - باید در اسرع وقت جلسه ای را با اعضای شورای شهر و مدیران کوروش جهت انعکاس دغدغه های مردم ترتیب داد.

  - وجود سالن های متعدد سینما(حدود 10 سالن) و فعالیت آنها تا پاسی از شب که هیچ نهاد نظارتی هم وجود ندارد موجب جلب نوجوانان و جوانان خوشگذران و ههنجار شکن شده وبه رفتارهایی انحرافی و بزهکاری منجر می شود. لذا لازم است دست کم واحدهای گشت ارشاد و امر به معروف در مبادی ورودی و اطراف مجتمع مستقر و گردش نماید.

  -  اگر چه مگا مال ها امروز از ضروریات و تبعات توسعه شهری به شمار می آید ولیکن می توان همچون پیش از انقلاب که در مقابل کاخ جوانان، در خیابان شریعتی حسینیه ارشاد احداث شد، در اینجا هم مبادرت به احداث مجتمعی فرهنگی و ارزش مدار کرد.

  - متاسفانه مردم ما امروزه بیشتر به شادی و تفریح به هر بهانه ای روی آوردند و از درک آنچه که موجب هنجار شکنی  می شود همچون برنامه خنده وانه و دورهمی عاجزند.

  - برگزاری همایش مردمی در مجتمع کوروش و نشان دادن اعتراض به مدیریت آن از راهکارهای کاهش آسیب های فرهنگی  و اجتماعی است.

  بنده هم که مدیریت نشست را بر عهده داشتم در ابتدا ضمن بر شمردن دلایل دعوت از دکتر کاظمی و اینکه  وی از جمله جامعه شناسانی است که بیشترین مطالعه و تحقیق را در باره مگامال های انجام داده و در دست اجرا دارد، ابراز امیدواری کردم که این نشست مقدمه ای شود برای مداخله متهدانه و تعامل نزدیک تر جامعه شناسان به منظور بررسی و حل داوطلبانه مسائل شهری و تحقق جامعه شناسی مردم مدارانه که همواره در سال های اخیر بدان توجه و توصیه شده است و اینکه برای ارائه راه حل های مناسب و معقول راهی جز تببین مساله و مراجعه به نظارات و آرای اهالی و ذینفعان و متضرران نیست و لذا این نشست ها تا اشباع داده ها ادامه خواهد یافت. بنده پس از شنیدن صحبت های حاضران مطالبی را در ارتباط هر یک از اظهارات ایراد کردم که اجمالا در ذیل درج می شود:

  - آنچه که در مجتمع کوروش بشدت مورد غفلت قرار گرفته مدیریت فرهنگی و احتمالا عدم اجرای طرح اتاف است  که این مهم در حال حاضر با نگارش پیوست فرهنگی از سوی کارشناسان و ملزم کردن مدیرت کوروش به اجرای آن تا حد زیادی قابلیت کاهش تبعات فرهنگی و اجتماعی را خواهد داشت.

  - شواهد و قرائن نشان می دهد که فرهنگ حاکم و جاری در مجتمع با خریداری املاک و مغازه های اطراف و تغییر کاربری آنها به فروشگاه هایی با سبک و سیاق غیر متعارف به فضاهای بیرونی تسری پیدا کرده و بر معضلات دامن خواهد زد.

  - حتی در کشورهای توسعه یافته اروپای چون فرانسه و بلژیک  چنین مگامال هایی با چنین کابری ها و ظرفیت هایی برای گذاران اوقات فراغت پیش بینی نشده و در موارد نادر اینگونه مجتمع ها و بیشتر مگا مارکت ها در حاشیه وکمربندی های شهری احداث شده که هیچگونه بارترافیکی ایجاد نکرده و موجب گسترش کسب و کارهای دیگرو ایجاد نمایندگی های اصناف در اطراف آن هم می شود.

  - با تحویل واحدهای مسکونی  برج های 5 قلوی مروارید غرب با حدود 1500 واحد، بار ترافیکی در خیابات پیامبر مرکزی دو چندان شده و معضلات موجود ابعاد دیگری به خود خواهد گرفت.

  - درخصوص مجتمع کوروش دو نگاه بشدت خوش بینانه وو بدبینانه در شهروندان و حتی اعضای یک فامیل وجود دارد بگونه ای که برخی از آنها بدلیل آنکه مشکلات زندگی در محل را تجربه نمی کنند از اینکه ساکنان محل از چنین شانسی برخوردار شده اند دعوت به شادمانی و تغییر نگاه می کنند.

  -فضای فرهنگی نامتعارف و متفاوت با محله پیامبر موجب شده که بسیاری از ساکنان متدین و مذهبی منطقه  که گاها برای خرید به مگا مارکت های شهر می روند به منظور احتراز از قرار گرفتن در چنین فضایی و نیز قیمت های سرسام آور فروشگاه های برندینگ آن، چه بسا سالی یک بار هم به این مجتمع مراجعه نکنند و لذا از خود می پرسند چرا آنها باید هزینه خوشگذرانی و  تفریح و خرید دیگران را بپردازند!

  در خاتمه با اشاره به تجربه زیسته خود در فرانسه خاطر نشان کردم که هیچگاه تصور نمی کردم که سه عامل گذران اوقات فراغت جوانان در فرانسه (سیگار، سگ و سکس نا متعارف) در دهه گذشته به این سرعت در جامعه اسلامی ما فراگیر شود وشواهد و قرائن نشان می دهد که تردد کنندگان به اینگونه مجتمع های تفریحی و تجاری حداقل به یک و یا دو مورد از این مظاهر سبک زندگی غربی گرایش دارند و لذا این افراد در گذر زمان، فرهنگ نوجوانان و جوانان منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

  درپایان هم ضمن تشکر از حضور و مشارکت همدلانه دکتر کاظمی ابراز امیدواری کردم که این موضوع از طریق گروه مطالعات فرهنگی انجمن جامعه شناسی با دعوت از صاحب نظران دیگر پیگیری شود و متعاقبا زمینه برگزاری همایشی ملی در این ارتباط با مشارکت نهادهای مطالعاتی و پژوهشی فراهم گردد. همچنین پیشنهاد کردم برای شنیده شدن سخنان ساکنان محله های مجاور دیگر، نشست آتی در پنج شنبه آینده در مسجد بعثت برگزار شود.

   

   

   

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مجتمع ,فرهنگی ,محله ,ساکنان ,چنین ,موجب ,مجتمع کوروش ,دکتر کاظمی ,صاحب نظران ,جامعه شناسی ,ساکنان محله ,
  چکیده سخنرانی دکتر کاظمی و پرسش و پاسخ با ساکنان و مجاوران مجتمع کوروش

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 1 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر